Wycieczki do Panteleimonas to doskonała okazja do zregenerowania sił w otoczeniu malowniczych plaż, zieleni oraz majestatycznych gór. Panteleimonas to kameralne miasteczko położone w sercu Riwiery Olimpijskiej, gdzie możesz doświadczyć autentycznej greckiej kultury i tradycji. W dzisiejszym artykule opowiemy więcej o tym wyjątkowym miejscu. Po przeczytaniu z pewnością od razu zrozumiesz, dlaczego Paneleimonas jest tak popularne.

Wczasy Panteleimonas dla miłośników plażowania i aktywności

Panteleimonas, zaliczany do województwa Pieria, to prawdziwy raj dla turystów szukających wypoczynku w otoczeniu natury. Położony zaledwie 26 km od stolicy regionu, Katerini, zachwyca swym urokliwym charakterem i wprowadza w grecką atmosferę. Niewielkie miasteczko przyciąga zarówno miejscowych mieszkańców, jak i przyjezdnych gości swoją piaszczystą plażą z oznaczeniem European Blue Flag – symbolizującym czystość wody oraz odpowiednie warunki dla kąpieli.

Panteleimonas służy również jako świetna baza wypadowa do zwiedzania innych atrakcyjnych miejscowości w Grecji. Odwiedź takie miejsca jak Meteory, Delfy, Ateny, wyspa Skiathos czy Saloniki. Spacery malowniczym wybrzeżem do pobliskich miasteczek Platamonas i Leptokaria są również popularną formą spędzania czasu wśród turystów, którzy zdecydowali się na wycieczkę do Panteleimonas.

Trzy części Panteleimonas

Miasteczko zostało poświęcone Św. Panteleimonowi, a jego administracyjnie dzieli się na trzy części:

1. Panteleimonas Paralia – plaża Panteleimonas, gdzie gościmy naszych turystów.

2. Neos Panteleimonas – Nowe Panteleimonas, część miasta znajdująca się naprzeciwko zamku.

3. Palaios Panteleimonas – Stare Panteleimonas, nazywane „kamiennym miasteczkiem” lub „miastem zakochanych”.

Palaios Panteleimonas – urocza starówka

Palaios Panteleimonas uznawane jest za najpiękniejszą miejscowość w masywie Olimpu. Położone na wysokości 600 m n.p.m., zostało założone już pod koniec XIV wieku. Kamienne domy o macedońskiej architekturze tarasowo usytuowane na górskim zboczu tworzą niepowtarzalny klimat. Obecnie funkcjonuje tu wiele tawern oraz sklepików z rękodziełem i pamiątkami.

W centrum Palaios Panteleimonas można również zwiedzić Kościół Św. Panteleimona, patrona lekarzy i uzdrowiciela. Wartość historyczną tego miejsca doceniła organizacja UNESCO, która uznała je za wyjątkowe dziedzictwo kulturowe.

Wycieczka do Panteleimonas to prawdziwa gratka dla miłośników greckiej kultury i tradycji. Kameralne miasteczko z malowniczymi plażami, historycznymi zabytkami oraz gościnnymi mieszkańcami sprawia, że wakacje tutaj na długo pozostaną w pamięci każdego turysty.