• 606 33 22 12
 • 666 90 80 88
 • /szaveltravel/
 • /wakacjeszaveltravel/

JAK TO JEST W GRECJI...

1. Większość łazienek w apartamentach oraz w hotelach w Grecji ma nieco dziwaczne aspekty dla nas:

 • Zwyczajowy brak zasłon pod prysznicem, (niemniej niekiedy pojawiają się sporadycznie) podobnie jak przeszklonych kabin prysznicowych (praktycznie niewidziane w tym rejonie) stąd zachodzi konieczność przetarcia podłogi mopem po skorzystaniu z natrysku czy w razie innej potrzeby....
  woda  lazienka w grecji1 taxi
 • w pojedynczym pomieszczeniu, mającym ogólny charakter łazienki, znajdują się: umywalka, prysznic z brodzikiem oraz muszla ustępowa. I chociaż podobnie wyglądają nasze łazienki, to jednak w Grecji czasem jest to bardzo małe pomieszczenie, w którym wydaje się, że wszystko upchano nieco na siłę.  
 • konieczność wyrzucania zużytego papieru toaletowego do kosza a nie do muszli. Jest to prawdopodobnie związane z funkcjonowaniem małośrednicowej sieci kanalizacyjnej, ale jak wszystko w tym pięknym kraju nie jest to do końca wyjaśnione, pomimo że staraliśmy się przez wszystkie lata naszej działalności w Grecji dociec w czym rzecz :)

2. W sypialniach w Grecji nie funkcjonują kołdry, jak u nas w kraju. Wszyscy przykrywamy się prześcieradłami, a w przypadku potrzeby narzuca się na nie dodatkowo koc, który jest w pokoju na wyposażeniu każdego łóżka.

3. Od 15.00 do 17.30 trwa sjesta, która jest traktowana tak poważnie jak cisza nocna.
sjesta

4. Grecy prawie nie piją herbaty, traktując ją jako napar dla chorych. Piją głównie „herbatkę górską”, z rośliny GOJNIK. Już Hipokrates opisał jej fantastyczne właściwości lecznicze, nazywając ją „panaceum na wszystkie dolegliwości”.

5. Banki, poczty i inne urzędy są otwarte tylko do godz. 14.00.

6. W Grecji są inne ruchy głową oznaczające „TAK” i ”NIE”.

7. W Grecji nie wolno fotografować się na tle starożytnych rzeźb.

8. Woda w kranach może być lekko słona, w zależności od regionu. W kranach naszych hoteli płynie słodka i czysta woda źródlana, którą można i należy pić bez przegotowania !!!

9. Wciąż używa się mitologicznych imion np.: Achilles, Olimpia, Afrodyta, Atena…

10. Z dna morskiego nie wolno wyławiać jakichkolwiek przedmiotów oraz nic z elementów środowiska naturalnego nie wolno wywozić z Grecji.

11. W greckiej tawernie część potraw je się ze wspólnego talerza.

12. W taxi można negocjować cenę przejazdu.

Informujemy o tych w sumie niezbyt ważnych różnicach bowiem czasami urasta to do rangi problemu... z braku innych :)

RESTAURACJE, TAWERNY, BARY, PIZZERIE

Ceny w greckich tawernach są nieco wyższe od tych w Polsce, ale trzeba wziąć pod uwagę że większość potraw to porcje dla 2 aż do 4 osób.

Przykładowo, sałatka grecka przy cenie ok 7,5e to miska sałatki dla 3osobowej rodziny i zamawia się jedną na stół dla wszystkich, a nie tak, jak jest to przyjęte w polskich barach i restauracjach - jedna porcja dla każdej osoby (w Grecji byłoby to nie do przejedzenia). Podobnie rzecz ma się z innymi daniami, takimi jak frytki, przekąski, małe rybki (zwane gawroszami), mięsem czy też kalmarami. Zwyczajowo Grecy zamawiają po jednej porcji kilku potraw i nakładają je z jednego półmiska,  na własne talerze (co komu z biesiadników smakuje). Można też zamówić u kelnera konkretną porcje np. suflaków z frytkami, wtedy będzie to podane jak typowe polskie drugie danie, jednak w greckiej tradycji stosuje się najczęściej ten pierwszy sposób i ten państwu polecamy. Jeśli ktoś chce zjeść coś na szybko, najlepszy jest gyros pita, podobny do potrawy nazywanej w naszym kraju kebabem. Jest on sycący, bardzo smaczny i starannie wykonany najcześciej z mięsa własnoręcznie przygotowywanego przez właścicieli restauracji. Polecamy przyjrzeć się, z jaką biegłością i wprawą jest robiony.

Przykładowe ceny w restauracjach/tawernach

 • sałatka grecka 6,5 - 8,0€
 • gyros pita 3.50 - 4,0€ (potrawa przypominająca kebaba sprzedawanego w Polsce)
 • rybki smażone-gawrosze ok 7,50€
 • suflaki za sztukę ok. 2,0€ (małe szaszłyki )
 • frytki ok.2,50 - 3,50€
 • kalmary ok 7,50€
 • ośmiornica ok 14€
 • bifteki (mielone wołowe kotleciki),grecka kiełbasa za sztukę ok 2,0€
 • porcja gyrosa lub suflaków z frytkami ok 7,50€
 • zupa -grecki rosół z kury ok 2€
 • jagnięce żeberka (pajdaki)- sztuka ok 2,50€
 • pizza w pizzerii - śr. wielkości ok 11€
 • wino domowe 0,5l w dzbanku ok 6,50€
 • retsina 0,5l ok 3,50€
 • piwo greckie premium (mythos,alfa,fix,mamos) lub holenderski amstel za 0,5l ok 3,50€

Warto wziąć pod uwagę, że dla Greków jedzenie jest niezwykle ważnym elementem życia (wielogodzinne obiady czy kolacje) stąd jedzenie w tawernach jest zazwyczaj znakomitej jakości.

Niemalże każda tawerna, poza dobrym jedzeniem, serwuje jedną specjalną potrawę, którą przygotowuje wybitnie. Miejscowi Grecy doceniając to, potrafią przyjechać dla takiego specjału nawet z sąsiednich miejscowości.

W Pantaleimonas możemy polecić lokale i ich specjały

– „U Marii”- lokal w centrum o oficjalnej nazwie GRILL HOUSE, po lewej stronie drogi idąc w stronę zamku, za pizzerią Symposio. Najsmaczniejszy gyros robiony przez właścicieli począwszy od peklowania mięsa, aż do jego pieczenia. Wybitna sałatka grecka, pojedyncza porcja wystarczająca dla paru osób (minimum 3) i smaczne mięsa z grilla. Duży, ocieniony taras.

- BUGACCA - zaraz obok lokalu "U Marii"/Grill House (dzieli z nim taras) mieści się lokal-kawiarnia z greckimi ciastkami bugacca oraz innymi ciastami i przekąskami jak tyropita, spanakopita. Niewątpliwym plusem są dodatkowo znakomite rzemieślnicze lody gałkowe oraz różne rodzaje wyśmienitej kawy.

- Restauracja AIGAION (z wiatrakiem) dobra grecka kuchnia oraz serwowany bardzo dobry gyros. Dobre (ale drogie) świeże ryby.

- Pizzeria SYMPOSIO - jest tu serwowana zdecydowanie najsmaczniejsza, robiona ręcznie, pizza prosto z pieca opalanego drewnem. Świeże, najlepszej jakości składniki, do tego sekretny przepis na ciasto gwarantują wyborny smak. Serwowane są także różne rodzaje sałatek, spaghetti, mussaka. Do tego można zamówić domowe cipuro.

- Restauracja PLATANOS - dobra grecka kuchnia z menu w języku polskim (na stojaku), wybitna i sławna baranina pieczona tylko w weekendy. Dobre domowe wino. W sezonie, w każdy piątek można posłuchać na żywo, do późna w nocy grecką muzykę. 

- Restauracja NOSTALGIA - pod zamkiem, serwuje bardzo dobre jedzenie, przy relaksującym widoku na plażę i morze.

- Cafe-Club GALLARA - wspaniały widok na morze i plażę, bogaty wybór alkoholi. Na końcu lokalu całodobowo otwarte przejście tunelem na drugą stronę do sąsiedniej miejscowości.

 

Po posiłku nie zostawiamy napiwku tylko sprawdzamy zgodność rachunku z zamówieniem :-)  Napiwków w Grecji się raczej nie praktykuje i zdarza się nawet, że kelner może się o to obrazić (choć inny może wziąć napiwek bez słowa).

Rachunki sprawdzamy nie z uwagi na złą wolę, czy podejrzenia restauratora o nieuczciwość. Po prostu zdarzają się zwykłe pomyłki, zwłaszcza przy wieczornych godzinach szczytu i np. można dostać rachunek z sąsiedniego stolika, a nie swój.

Jeżeli spodobacie się Państwo właścicielowi, o co nie trudno, to częstą praktyką jest podawanie biesiadnikom słodkich przekąsek lub deseru po posiłku a nawet  przykładowo czwartego dzbana wina gratis.....

SKLEPY

W całej miejscowości, co kilka kroków,  znajdziecie Państwo sklepy-markety typu „mydło i powidło”. Można w nich kupić wszystko, począwszy od chleba, wędlin, napojów a skończywszy na pontonach, matach na plażę, krzesłach czy sprzęcie do pływania.
Pomimo niewielkiego zróżnicowania cen można przyjąć, że oscylują one w zakresie polskich cen znad Bałtyku + 10-20%. Nie są to  niestety ceny  z Polskich wielkomiejskich marketów.

Orientacyjnie::

chleb pszenny 0,5kg ok 1.20 €
coca-cola 1L ok 1,50 €
sok w kartonie 1l ok 2,0 €
piwo lokalne puszka 0,5l 0.90  - 1,80 €
Metaxa ***** 0,7l ok 17 €
oliwa z oliwek 1l ok 7,50 €
chałwa 0,4kg ok 3,5 €
woda mineralna- zgrzewka 6x1,5l ok 2,10 €
mata słomiana na plażę ok 4,0 €
buty plastikowe do kąpieli ok 4,50 €

Największa piekarnio - cukiernia znajduje się w centrum miasteczka przy markecie Mitikas.

Polecamy tu greckie wyroby cukiernicze, znacząco różniące się od tego, co oferują nasze krajowe cukiernie (np. baklawa lub rewani), ale także to, czym na co dzień zaspokajają głód nasi greccy przyjaciele mianowicie wszelkiego rodzaju „pierogi” z francuskiego ciasta z nadzieniem z fety, sera, mięsa, szpinaku, z parówką czy też na słodko z kremo-budyniem (bugacca).

Idąc nieco dalej (4min) główną drogą w stronę zamku, znajdziecie Państwo kolejną piekarnio-cukiernię z nieco mniejszym wyborem produktów, natomiast niższymi cenami. Naturalnie obie piekarnie oferują świeże produkty z codziennego, starannego wypieku i obie są rodzinnym interesem prowadzonym od lat przez całe greckie rodziny. 

CO KUPOWAĆ?

Z tym zazwyczaj jest problem, ponieważ turyście trudno zorientować się podczas paru dni trwania turnusu gdzie i po co warto zajrzeć, a co omijać. Postaramy się w tym Państwu pomóc.

zakupy

Pamiątki z Grecji

Zasadniczo nie polecamy ogólnie dostępnych muszelek, gąbek, różnych konstrukcji typu stateczki z patyczków i muszelek i generalnie tego typu "nadmorskich pamiątek". Powód jest jeden, w kraju kupicie Państwo wszystkie te rzeczy w zwykłych hurtowniach, taniej, szybciej i bez wyjeżdżania do Grecji :). Są to produkty robione w Indiach, Pakistanie, Chinach i innych egzotycznych krajach, a następnie sprowadzane w podobnym asortymencie do Grecji, Włoch, Chorwacji, Hiszpanii itd. (reasumując, wszędzie są one takie same).  

Jeżeli chce się zakupić pamiątki typowo Greckie, czy tez miejscowe, to należałoby zacząć od zakupów w sklepikach w Paleo Panteleimonas (można zmówić przejazd do tej miejscowości lub zwiedzić ją podczas wycieczki na Olimp), gdzie pełno jest miejscowego rękodzieła, miodów z owocami, przetworów, ozdób do domu itp. Warto może także rozejrzeć się w okolicznych sklepach (lub np. podczas wycieczki na Meteory w sklepie przy pracowni ikon) za współczesnymi kopiami antycznej ceramiki (dzbany, amfory, talerze) z różnych okresów starożytnej Grecji lub np. miniaturami rzeźb, popiersi, statuetek greckich myślicieli, filozofów (Platon, Arystoteles, Sokrates). Jeżeli kogoś to interesuje to bez trudu znajdzie obszerny wybór takich figur w obszernym asortymencie.

Podczas wyjazdu na wycieczkę Meteory, wizytujecie Państwo jedną z dwóch największych pracowni i wytwórni ikon w Grecji (poza Płw. Chalkidiki). Ikony, zależnie od tego z czego i jak są wykonane, kosztują od 5e do 5 tys e i z tych pracowni są one  eksportowane  na cały świat. Przykładowo można je kupić w paryskich kościołach (sprawdzone osobiście), ale za cenę dwukrotnie wyższą...

Zatem piękna, ręcznie i oryginalnie wykonana ikona może być unikatowym i jedynym w swoim rodzaju prezentem greckim dla siebie lub bliskich.

Podczas rejsu na wyspę Skiathos można z kolei zaopatrzyć się w przepiękną miejscową biżuterie, jakiej nie znajdzie się nigdzie poza wyspą. Polecamy zwłaszcza Paniom, ponieważ znalezienie drugiego takiego naszyjnika lub bransolety jest wręcz niemożliwe :).

Zakupy praktyczne

Z praktycznych rzeczy, które warto a nawet trzeba zabrać ze sobą do domu to grecka oliwa z oliwek. Wg nas najlepsza na świecie, nie jest robiona w wielkich zakładach przemysłowych (jak w Hiszpanii czy Włoszech), a w małych rodzinnych zakładach, często tłoczona metodami znanymi sprzed wieków. Przypadki fałszowania oliwy w praktyce się nie zdarzają, bo nikt tak się nie zna na oliwie jak właśnie Grecy. Jest ona wszechobecna w kuchni greckiej i używana do wszystkiego. Poza kuchnią, oliwa ma także zastosowanie w domowej kosmetyce (do wyrobu balsamów, maseczek,  na włosy lub do ciała), jak również kosmetyce przemysłowej (do kremów, okładów, żeli itp. itd). Jeżeli ktoś się zna może dobrać sobie oliwę z oliwek dla siebie również pod kątem kwaśności bo tutaj i tak oliwa (poza miejscem pochodzenia) jest różnicowana. Może to sekret greckiej długowieczności i witalności? Ponieważ oliwa, po latach mieszkania w Grecji, stała się ważnym elementem naszego życia, sprowadzamy ją na użytek nasz, naszych rodzin i klientów. Komu nie chce się jej dźwigać z wakacji, może zakupić oliwę u nas w biurze, w Polsce. Dysponujemy jedną z najlepszych na Świecie oliw z rzadkiego i cennego szczepu oliwek "Manaki". 

Metaxa, grecka brandy, czy dobre greckie wino jest jak najbardziej polecane do spożycia w Grecji, natomiast przywożenie tych trunków do Polski mija się z celem. Metaxa w polskim sklepie jest w takiej samej cenie jak w Grecji, a rocznikowe greckie wina, przykładowo z pobliskiej sławnej winiarni Rapsani, reprezentowane są bogato na półkach Tesco, Auchan itp. również w podobnych cenach.

Greckie piwa (znakomite Mythos, Alfa lub Fix) są na prezenty w sam raz :)

Futra i kożuchy greckie są generalnie bardzo dobrej jakości. Z fasonami bywa różnie, chociaż każdy znajdzie coś dla siebie. Ceny startowe są niższe o ok 20-30% niż w kraju.  A jeżeli ktoś umie się targować to może kupić towar (kurtkę, futro)i dwa razy taniej.

Okolice, w których będą Państwo u nas gościć (rejon Olimpu), słyną ze wspaniałych górskich miodów i domowego alkoholu zaprawianego anyżem (cipuro ok 50%) i te dwie rzeczy polecamy do zabrania ze sobą do Polski. Ponadto polecamy kupić na prezent najsławniejszy, i produkowany tylko w Grecji ser feta. Żeby go bezpiecznie dowieźć do kraju najlepiej kupić go w pudełkach w zalewie solankowej (tak jak sprzedawany jest grekom w sklepach) wtedy nie straci nic ze smaku i aromatu.

Prozaicznym, ale może cennym dla alergików i Pań zakupem, będzie kupno najtańszego, najzwyklejszego greckiego mydła z wytłoczyn z oliwek. Jest to czyste w formie chemicznej mydło, bez żadnych dodatków, perfum, uszlachetniaczy itp. Działa ono ożywiająco i kojąco na skórę (sprawdzone osobiście). Jest ono do kupienia w każdym markecie na .... najniższych półkach.

Ze słodyczy można polecić naturalnie grecką chałwę, w rożnych wariantach: z orzechami, bez, migdałami, kakao etc. etc. Poza tym pyszne greckie galaretki - lukumi, czy też owoce w miodzie (orzechy, figi, pomarańcze).

GDZIE KUPOWAĆ?

1. Cipuro (miejscowy domowy alkohol)
Pity wszędzie do wszystkiego, popularniejszy niż osławione ouzo (ouzo popularniejsze na wyspach i za granicą Grecji) można je kupić i w sklepie jako produkt fabryczny i jako wyrób domowy (nazwa Cipuro na Krecie to Cikuda). Polecamy zwłaszcza ten drugi alkohol, 100% naturalny, domowej produkcji. Moc ok 50%, oprócz smaku anyżowego można kupić od paru lat bez anyżu, robiony raczej pod naszym kontem i na nasze potrzeby i prośby :). Wyroby domowe, z uwagi na różne sekrety wytwórców,  różnią się miedzy sobą. Najcenniejsze, najsmaczniejsze, a wręcz wyborne można dostać od gospodarzy w wyższych rejonach gór. Trzeba się niestety mocno uprosić o sprzedaż tego smakołyku, ale warto. Na miejscu, w Panteleimonas, znakomite domowe cipuro sprzedaje mąż Pani Zofii (Sotiris) w sklepiku w Hotelu Zofia. Również bardzo dobre  cipuro można dostać w markecie na przeciwko Taverny Aigaion (z wiatrakiem). Ceny 9-10e za 1 litr.

2. Mocne alkohole warto kupić, najtaniej we wspomnianym sklepie vis a vis Taverny Aigaion. Alkohole lżejsze  typu piwo lub miejscowe wina w najlepszych cenach i dużym wyborze polecamy w sklepie Olimp na przeciwko Pizzeri Symposio (za Hotelem Zofia ,po tej samej stronie ulicy idąc w stronę zamku). Znakomite ceny i dobry wybór ma również market u Pana Wasylisa, obok  Hotelu Areti.

3. Oliwa z Oliwek w zasadzie  jest dostępna w każdym sklepie, najlepszy wybór jest prawdopodobnie w sklepie Olimp, lub u Pana Wasylisa. Oliwę można też zakupić na targu (w każdy wtorek) na który klientów dowozimy, ale tej formy zakupu nie polecamy z uwagi na możliwe nasłonecznienie oliwy. Z czym wiąże się spadek jej jakości.  

4. Targ.
Co wtorek, w pobliskiej miejscowości organizowany jest targ, na którym można zakupić moc owoców, warzyw, oliwek, orzechów, słodyczy itd.  Można też kupić w dobrych cenach, domowe wino, cipuro, oliwę z oliwek, wyborny olimpijski miód, a w razie potrzeby także ubrania, obuwie oraz sprzęt AGD. Wszystko ... ze straganów. Poza samymi zakupami warto pochodzić między straganami, aby poczuć atmosferę, popróbować owoców oraz  przyjrzeć się jak Grecy robią zakupy i co kupują.... Kto raz spróbuje owoców w Grecji nie będzie chciał już żadnych innych. 

5. Lidl.
Ten market mieści się w odległości paru kilometrów od naszych hoteli, natomiast nie bardzo wiadomo, czego tam można szukać. Towar w zasadzie podobny do dostępnego w Polsce, wódka, ouzo, cipuro ( niestety nie do wypicia).Towary typowo greckie, jak np sery, wino, fetę lub oliwę miejscowi Grecy omijają szerokim łukiem, kupując tam głownie towary techniczne (papier toaletowy, worki, chemie). Ceny niewiele niższe niż w greckich marketach (oliwa z oliwek tańsza np ok 20c/but, feta ok 30c/op) za tzw. marki własne firmy Lidl. Pytanie czy np nie "przepłacić" i dorzucając parę centów i nie kupić w normalnym markecie np. fety firm Fage, Mevgal, Olympos - czyli najlepszych światowych wytwórców tego sera ?? Podobnie z oliwą, może niekoniecznie sens ma przywożenie do Polski oliwy z oliwek marki Lidl, którą na każdym rogu można kupić w zasadzie tej samej cenie najlepsze z najlepszych oliwy np. z Kalamaty, Chani, Peloponezu czy Mistry.... Jeżeli ktoś chce zrobić naprawdę duże zakupy spożywcze do kraju, to polecamy greckie markety Mazutis lub Zdanis w pobliskiej większej miejscowości (np. podczas wizyty na targu), czy nawet Carrefour Express gdzie wybór oryginalnych greckich wyrobów jest większy i w bardzo dobrych cenach.

6. Futra, Kożuchy.
Pobliskie miejscowości są niemalże upstrzone sklepami z tym towarem. Wszędzie podobne ceny,  ale to zawsze od Państwa zależy końcowy efekt targów. Mogą Państwo skorzystać z naszych rad, gdzie kupić futra, czy też wyroby skórzane z gwarantowaną jakością (bo np. znamy od lat właścicieli), albo zrobić zakupy na własną rękę.


TUNEL I PRZEJŚCIE POD ZAMKIEM DO MIEJSCOWOŚCI PLATAMONAS

Prosze Państwa! pod zamkiem przy morzu działa od sezonu 2017 kawiarnia GALLARA z ładnym widokiem na morze, leżakami i przystępnymi cenami...

Pomimo tego przejście przez zaadoptowany na kawiarnię stary tunel kolejowy do PLATAMONAS jest zachowany, czynny i używany przez spacerowiczów...Sam tunel ładnie posprzątany i oświetlony. Przejście działa i jest otwarte niezależnie od kawiarni i jej godzin otwarcia.